Szlifowanie dwustronne wykonuje się wykorzystująć szlifierki dwutarczowe. Szlifierki do płaszczyzn czołowe charakteryzują się dużą wydajnością, uzyskiwaną dzięki temu, że szlifowanie odbywa się ściernicą o dużej średnicy obejmującej całą szerokość przedmiotu, w jednym przejściu, co pozwala na pominięcie w większości odmian mechanizmu posuwu poprzecznego. Rozróżnia się następujące podstawowe odmiany szlifierek czołowych do płaszczyzn:

a) ze stołem prostokątnym, przesuwnym wzdłużnie albo nieruchomym, rzadziej krzyżowym;

b) ze stołem obrotowym o stałej osi obrotu lub przesuwnym, budowane czasami z pochylnym o niewielki kąt wrzecionem ściernicy, stojakiem lub stołem, co ma na celu wyrównanie niekorzystnego wpływu zmiennej powierzchni;

c) dwustronne, pracujące dwiema położonymi przeciwlegle ściernicami, szlifującymi równocześnie dwie płaszczyzny równolegle metodą przelotową lub metodą wcinania z oscylacyjnym ruchem części, budowane są w układzie pionowym lub poziomym.

Szlifowanie dwustronne podwójną tarczą to wysoce wydajna metoda usuwania równego naddatku z przeciwległych powierzchni części, zwykle usuwanie naddatku symetrycznego. Proces szlifowania dwustronnego z wykorzystaniem 2 tarczy szlifierskich zapewnia również najwyższy poziom płaskości i równoległości na przeciwległych powierzchniach.

W przypadku szlifowania dwustronnego szlifowanie odbywa się za pomocą czół ściernic, podczas gdy przy szlifowaniu cylindrycznym stosuje się część obwodową ściernicy.

Ogólnie rzecz biorąc, podwójna tarcza szlifierska jest stosowana w celu uzyskania wysokiej wydajności, jednak tempo produkcji może się znacznie różnić tj. od ponad 40 000 części na godzinę do zaledwie kilku części na godzinę, w zależności od konfiguracji szlifierki dwutarczowej, rozmiaru części, materiału i naddatku.

Oto kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy szlifowanie dwutarczowe może być dobrym rozwiązaniem dla Twojego zastosowania.

  • Część musi mieć równą powierzchnię na przeciwległych powierzchniach.
  • Wielkość części musi odpowiadać wielkości używanych ściernic.
  • Całkowity stosunek długość / średnica części do szerokości musi być w odpowiedniej relacji.
  • Parametr grubości części musi być odpowiedni dla procesu szlifowania dwustronnego powierzchni.

Przedstawiamy poniżej możliwe rozwiązania dotyczące szlifierek dwutarczowych pracujących ze ściernicami w położeniu:

a) Pionowym (szlifierki dwutarczowe poziome)
b) Poziomym (szlifierki dwutarczowe pionowe)

Szlifowanie pionowe

Szlifowanie pionowe

Szlifowanie poziomeSzlifowanie poziome